درباره بنیاد ژنتیک


و من احیاها فكانما احیا الناس جمیعا

قرآن کریم - سوره مائده آیه 22

هر كس كه انسانى را احیا كند آن چنانست كه گویا همه انسانها را زنده نموده است.بنیاد پیشگیری از معلولیت های مادرزادی و ژنتیک خراسان رضوی با توفیق الهی، همت خیرین و مساعدت سازمان بهزیستی در تیر ماه سال 1388،با هدف کاهش معلولیت در جامعه در شهر مقدس مشهد به شماره ثبت 2722 تاسیس گردید.

خیرین بنیاد در عملی کم سابقه درسطح کشور پس از پژوهشها و تحقیقات به عمل آمده جهت سرمایه گذاری درامور خیر مانـــدگار و تــــاثیرگـــذاری بلند مـــدت به این نـــتیجه رسیدند کـه جــهت پیــــشگیری از مــــعلولیتهای مــــادرزادی بنیاد یاد شده را تاسیس نمایند .

لذا خیرین جهت تاسیس چنین مرکزی در سال 1386 با سازمان بهزیستی وارد تعامل و همکاری شدند و پس از بررسیهای بعمل آمده توسط مدیر کل محترم سازمان بهزیستی استان خراسان رضوی، و رایزنیهای خیرین نتیجه آن پایه گذاری بنیاد (خیریه) پیشگیری از معلولیتهای مادرزادی وژنتیک خراسان رضوی در ماه مبارک رمضان سال 1386 گردید.

پس از مطالعات اولیه و بازدید از مراکز مشابه سطح کشور که حدود 7 ماه بطول انجامید ، سازمان بهزیستی قطعه زمینی به مساحت 800 متر مربع واقع در بلوارشهید کریمی مشهد را جهت ساختمان بنیاد دراختیارخیرین قرارداد. از ابتدای خرداد ماه سال 1387 عملیات اجرایی آن توسط خیرین آغاز شد و در بهمن ماه سال 1388 بنای این مرکز به مساحت تقریبی 1200 متر مربع به پایان رسید و راه اندازی آن اسفند ماه سال 1388 آغاز گردید .

این بنیاد فعالیت خود را در 4 بخش ذیل تعریف نموده است:

بخش اول : مشاوره ژنتیک که خدمات این بخش توسط متخصصین بالینی و ژنتیک انجام می شود و شامل بخش های زیر است:

الف : مشاوره قبل از ازدواج

ب : مشاوره قبل از بارداری

ج : مشاوره حین بارداری

این خدمات از طریق واحدهای

1-مستقر در مرکز بنیاد

2- واحد سیار جهت اعزام به شهرستانهای استان و

3-واحد سیار مراجعه به مراکز نگهداری معلولین می باشد.

بخش دوم : سونوگرافی تخصصی

بخش سوم : فرهنگ سازی و برگزاری کلاسهای آموزشی عمومی وتخصصی ، همایش ها و کنفرانسهای علمی ، تحقیقاتی : شامل کلاسهای آموزشی برای عموم جامعه با بحث مشاوره ژنتیک و تاثیر گذاری آن در کاهش سقط های مکرر و تولد نوزادان معلول،آموزشهای تخصصی جهت محققین رشته ژنتیک (نگاه آینده)

بخش چهارم : آزمایشگاهای تشخیص طبی و ژنتیک پزشکی

خیرین بنیاد برای رسیدن به اهداف تعریف شده در هیأت امنا خود از افراد خیر خواه ، متخصص و اساتید دانشگاه شامل متخصصین ژنتیک پزشکی ، سیتوژنتیک ، ژنتیک سلولی و ژنتیک انسانی و متخصصین بالینی استفاده نموده و تیم فوق تمامی توانایی علمی خود را در جهت رسیدن بنیاد به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت ، به کار می برند تا شاید با عنایات خداوند و توجهات حضرت ولی عصر(عج) این بنیاد بتواند به اهداف خود در جهت کاهش معلولیت در جامعه برسد.


تاریخچه و سیر زمانی بنیاد ژنتیک

 • 1386 آغاز احداث ساختمان بنیاد ژنتیک

  مراحل ساخت بنیاد ژنتیک خراسان رضوی در سال 1387 آغاز شد
 • سال 1387اتمام پروژه ساختمان

  بعد از یکسال فعالیت بی وقفه ساختمان بنیاد در سال 1388 به بهره برداری رسید
 • 1388 افتتاح آزمایشی

  بنیاد ژنتیک در بهمن ماه سال 1388 به شکل آزمایشی شروع به کار نمود
 • 1391 افتتاح رسمی

  در سال 1391 و با حضور وزیر رفاه و همچنین مقامات کشوری و استانی، بخش مشاوره ژنتیک و آزمایشگاه به شکل رسمی افتتاح گردید